doc. Ing. Vojtěch Merunka, Ph.D.

nezávislý kandidát APČR do voleb do Evropského parlamentu 2019

VÝZVA 30 INTELEKTUÁLŮ NA OCHRANU EVROPSKÉ CIVILIZACE

Výzva třiceti evropských intelektuálů pod vedením francouzského filosofa Bernarda Henri Lévy „Idea Evropy je v nebezpečí“ odvolávající se na odkaz Erasma Rotterdamského, Dante Alighieri, Johanna Wolfganga von Goethe a Jana Amose Komenského je pro mě nadějí, že naše civilizace má ještě šanci. Tuto výzvu mimo jiné také podepsali světoznámí spisovatelé Milan Kundera, Salman Rushdie, Elfride Jelinek a další. Autoři výzvy píší, že jejich generace udělala chybu, když předpokládala jen samovolný vývoj evropské civilizace, takže nyní je třeba začít naši oslabenou civilizaci bránit. Hlavní autor výzvy pan Lévy dlouhodobě patří mezi velké kritiky marxismu a také multikulturalismu. Kritiku marxismu Lévy formuloval především ve své knize „Barbarství s lidskou tváří“. To, že multikulturalismus selhal, už začínají přiznávat i jeho nedávní velcí příznivci jako například německá kancléřka Merkelová.

Výzva třiceti intelektuálů říká, že rozbití evropské jednoty by naši civilizaci zničilo. Sdílím také názor hlavního autora této výzvy, že se okolo naší civilizace probouzí pět nepřátelských společností (arabská, čínská, osmanská, perská a ruská), které odmítají náš způsob života (on přímo v interview pro ČT řekl, že nás chtějí vyhladit), a proto vítají každé naše oslabení.

Pan Lévy v interview pro ČT ještě řekl, že islámistický terorismus je jeden z největších problémů dnešní doby a že nás proti němu v první linii a doslova svými těly bránili především Kurdové. Jenže když Kurdové odvedli svoji práci, Západ se na ně vykašlal.

Je moc dobře, že tento hlas zazněl od filosofů a intelektuálů, Jsou to totiž lidé, kteří se dokážou odpoutat od přízemní materiální úrovně myšlení na rozdíl od všelijakých ekonomů nebo rádoby aktivistů, kteří se o tyto věci zajímají hlavně z pohledu vlastního výdělku nebo možnosti získání dotace.

Chtěl bych zde připomenout příběh ze života Konstantina Filosofa, známého také jako svatý Cyril, který je se svým bratrem Metodějem nejen apoštolem Slovanů, ale oba Soluňští bratři jsou také spolu s Benediktem z Nursie, Brigitou Švédskou, Kateřinou Sienskou a Terezií Steinovou SVATÝMI OCHRÁNCI EVROPY:

Konstantin se svým bratrem Metodějem ještě před tím, než přišli k nám na Velkou Moravu, byli na diplomatické misi na Krymu v Chazarské říši, kde Konstantin obhajoval křesťanský způsob života před místními mudrci: „Dejme tomu,“ řekl Konstantin, „že někdo bude mít potíže z toho, že se přejedl medu nebo že se napil studené vody. Tu přijde lékař a řekne mu: Jen si dej ještě víc sladkého a vyzdravíš. A tomu, kdo pil vodu, řekne: Vypij ještě víc studené vody a postav se nahý na mráz a vyzdravíš. Druhý lékař ale nařídí opačný lék: totiž aby místo sladkého snědl něco hořkého a postil se, a místo studeného, aby užil něco teplého pro zahřátí. Který z těchto dvou lékařů léčí rozumněji?“

Tento příběh z naší historie velmi dobře vysvětluje, proč v následujících volbách do Evropského parlamentu nemůžeme volit stávající europolitiky a myslet si, že naše problémy se vyřeší, když právě oni budou dál a ještě důkladněji dělat to samé, co naše problémy způsobilo. Nenecháme se od nich vystrašit, že bez nich naše evropská civilizace zanikne. Právě naopak - přežije.

Výzva francouzsky.     Výzva anglicky.

Interview v ČT s hlavním autorem výzvy francouzským spisovatelem a filosofem Bernardem Henri Lévi.

 Sdílejte prosím tuto stránku na Facebooku ...