doc. Ing. Vojtěch Merunka, Ph.D.

nezávislý kandidát APČR do voleb do Evropského parlamentu 2019

Jsem ženatý, mám dvě děti a bydlím v Praze. Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany, avšak nynější stav věcí veřejných mě přinutil se do nich aktivně zapojit nejen na odborné a společenské bázi, jak jsem až dosud činil, ale i přímo v politice.

Vystudoval jsem inženýrský obor elektronické počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Také jsem doktor PhD v oboru matematického modelování a zpracování dat a docent v oboru informační management. Přednáším softwarové inženýrství a objektovou tvorbu softwaru na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. V minulých letech jsem také pracoval pro mezinárodní konzultační firmu Deloitte.

Narodil jsem se v roce 1967 v Čáslavi, kde jsem prožil prvních 20 let života. Moji předkové pocházejí z okolí Havlíčkova Brodu a Čáslavi, ale někteří také žili v Bosně. Kontakt s jejich jihoslovanskými potomky mě přivedl k zájmu o slovanství. Od roku 2015 jsem předsedou spolku Slovanská unie a stal jsem se členem programové rady mezinárodní organizace Forum slovanských kultur se sídlem v slovinské Ljubljani. Každý rok pořádáme několikadenní mezinárodní festival Dny slovanské kultury spojený s lingvistickou konferencí na památných lokalitách Velké Moravy (Velehrad, Staré Město, Mikulčice, Hodonín...), kde prezentujeme kulturní dědictví slovanských národů zapsané do UNESCO a prakticky zkoušíme mezislovanštinu. To je uměle sestavený jazyk využívající společné základy všech slovanských jazyků i jest mu možno razuměti bez potrěby učenja. Našel i své praktické uplatnění – brzy ho uslyšíte ve filmu českého režiséra Václava Marhoula „Nabarvené ptáče“, který vzniká podle stejnojmenného románu Jerzy Kosińského.

Můj život ovlivnily tři věci:



Rozhovor s Vojtěchem Merunkou, Kulturní noviny 40/2017.


Rozhovor Vojtěcha Merunky s Lucií Výbornou, Český rozhlas, 16. července 2018.





Časopis SLOVJANI.info

V.M. na síti LinkedIN     V.M. na síti ResearchGate     V.M. na síti Facebook